תחזוקת דקים

במאמר זה נלמד כיצד לתחזק ולזהות נכון את דק העץ. חשוב לציין, כי ישנם מספר סוגים של דקים מעץ, כאשר לכל סוג רמת השחיקה האישית שלו. ישנם כמה פרמטרים לבחינת העץ לדוגמא: משקל, צפיפות, דחיסות, סוג עץ, דרגה, ארץ המוצא.

לכל סוגי הדקים מעץ יש מכנה משותף עיקרי והוא "המזון" שלו הם זקוקים. כל הדקים צריכים שמן וטיפול ראוי על מנת להאריך חיים. חשוב לדעת כי לכל דק מעץ יש חיות (העץ נושם, מתרחב, מתכווץ, מאפיר, מתכהה) ויש לשמור עליו לאורך שנים רבות, דבר אשר לא מצריך מאתנו אנרגיה רבה.

טיפ שלא ידעתם

אנו נתקלים במקרים רבים בהם קבלנים מסיימים להתקין את דק העץ ללקוח ובסוף ההתקנה הם משמנים את דק העץ עם רולר או מברשת רגילה. יחד עם זאת קיים  דבר אחד חשוב  שאותו הם שוכחים או לא יודעים?! 

מומלץ מאוד לשמן את לוח הדק מכל כיווניו: אזי לפני התקנת הדק, ניקח חמורים רגילים ונניח את לוחות הדק עליהם ונשמן אותם מכל הצדדים – מה שאומר שהצד התחתון גם יהיה משומן ושמור.

רוב האנשים יודעים שיש צורך בשימון חיצוני על מנת להגן מפגעי מזג האוויר, אך הם אינם יודעים כי העץ צריך לקבל לפחות 2 שכבות של שמן דק גם מצדו הפנימי (החשוף לאדמה).

חשוב להדגיש, כי דק מעץ חי מושפע מכל מיני מצבים גם מצדו התחתון – סירקולציה של חום וקור קיצוני, לחות, טרמיטים, הצפה.

אנו מבינים עם הזמן שתחזוקה נכונה, עוד בתחילת דרכו של הדק עץ, תשמור על יופיו ועמידותו לאורך זמן ארוך.

כיצד מסירים כתמי עובש מדקים מעץ ?

רצוי שאזור התקנת הדק יהיה איזור יבש. יש לקחת קלינר מדולל במים (כל קלינר והתקן שלו, ישנם יחסים במ"ר לגבי הדילול ומינון הקלינר) ויש לשפוך אותו על דק העץ (במידה שווה) כאשר הוא ספוג כראוי.

ניתן להשאיר את משטח הדק לפעולה במשך 24 שעות מינימום.

חשוב לדעת כי בימים הראשונים עדיין יהיו כתמים לא זהים או הבדלי צבע בלוחות עץ, אך רצוי להשאירו ללא שום טיפול תוך חשיפה לסביבה, ולאחר כשבועיים יהיה ניתן להבחין בשינויים ובכתמים שהוסרו.

איך נדע שהדקים מעץ שלנו זקוקים לתחזוקה ?

אנו נתקלים במקרים שדק העץ אצל לקוחותינו לאחר כמה שנים האפיר, ובעלי הדק אוהבים את הצבע "החדש" שהתקבל. לעיתים, במקרים מסויימים, עולה השאלה  "האם לתחזק אותו מחדש ?"

חשוב לציין כי רצוי לשמן דק מעץ פעם בשנה לפחות, אך רבים לא משמנים אותו ושוכחים מתחזוקתו עד שהוא נהיה צמא לשמן.

כיצד נבדוק את יובש העץ?! רצוי לקחת קצת מים ולשפוך על הדק, אם הדק שתה את כל המים במספר שניות, אזי הוא במצב יבש מאוד וראוי לתחזוקה מחדש.

מנגד, אם טיפות המים משתנות ואינן נבלעות לתוך הדק עץ, אזי הדק שלכם במצב טוב ואינו דורש טיפול דחוף.

אם זאת, רצוי לציין שקיימת אפשרות שהדק יהיה אפרפר אך בריא. במצב זה, אם אנו רוצים לשנות את צבעו, מומלץ להזמין איש מקצוע או להשכיר צינור מים עם עוצמה חזקה במיוחד, ולאחר מכן לצבוע את הדק בשמן.

איזו תדירות כדאי ורצוי לשמן את דק האיפאה ?

כדאי לשמן את דק האיפאה כל חצי שנה – רצוי לפני הקיץ ולפני החורף בשל הטמפרטורות ומזג אוויר הנוח לנו ולדק האיפאה שלנו.

למזלנו, תחזוקה זו אינה מצריכה כוחות רבים או חוש טכני מיוחד, יש להשתמש בשמן מיוחד עבור דק האיפאה ולסיביו העבים והחזקים.

רצוי לעבוד עם רולר לצביעת הדק בשמן שיחסוך לכם כאבי גב מיותרים, לערבב טוב את השמן לדק איפאה לפני השימוש ולשמן את לוחות הדק פעמיים לפחות (הפסקה בין לבין בהתאם לתקן השמן).

מה השוני בין שמן לדק איפאה לדק אורן ?

הרבה פעמים אנו נשאלים מהו השוני בין שמן לדק איפאה לדק אורן, והתשובה היא שעצים אלו שונים מאוד מכל הבחינות: מקורם, צפיפותם, משקלם, סיבם, חוזקם ועוד, אבל גורם אחד הוא חשוב במיוחד והוא צבעם הטבעי של עצים אלו.

לכן זה כרוך בבחירת שמן נכון לדק שלנו, ברוב המקרים שמן לדק אורן יהיה בעצם צבע לעץ, לכן יהיה גוון אותו אנו נבחר (ישנם המון צבעים שאנו יכולים לבחור), זאת בשל צבעו הבהיר וגוונו של עץ האורן.

בניגוד לעץ אורן, עץ האיפאה ברוב המקרים יהיה שמן טבעי, משמע – אנו נקבל את הדק מעץ האיפאה שלנו בגווניו העשירים והטבעיים.

איזה עץ לבחור, צפו בסרטון!

נגן וידאו
חוזקה 1

מחסן עצים בצפון

במחסן העצים שלנו נעמוד לרשותכם בכל עת, בבחירת סוג העץ ואופן הביצוע, עם מומחים מהתחום והשראות רבות לביצוע.

אנו מגיעים לכל מקום בארץ, עם שירותי ההובלות שלנו.

בנוסף, מתחייבים לתת מחיר הוגן לכל לקוח, ומאמינים באיכות ושירות ללא פשרות.

חוזקה 2

שירות מחסן העצים שלנו

נגרים, קבלנים, אדריכלים, ועוד מספר אנשי מקצוע מגיעים אלינו כדי לקבל שירותים, לכן אם יש לכם כל שאלה, אנו נשמח לעזור ולתת פתרון.

אם יש לכם דק בגינה ואתם צריכים לחתוך אותו, במחסן העצים יש אנשי מקצוע מסורים שישמחו לעזור לכם להגיע למידות  הרצויות.

חוזקה 3

מחסן עצים לנגר החובב

במחסן עצים שלנו יש מגוון רחב של סוגי עצים, שבאמצעותם ניתן להגשים כל פרוייקט שעליו אתם חולמים,  והמחירים שווים לכל כיס.

ישנם סוגים רבים של עצים כגון: קרוליינה, אורן, אלון אדום, אלון לבן, אלון מבוקע, אגוז, מהגוני, מייפל, בוק, פופלר, אבוני, פוליסנדר, סידר, אוביצ"ה ועוד.


מבין לקוחותינו

© כל הזכויות שמורות ל-אגוז המרכז ליבוא מוצרי עץ | Design.Code.Honor by benjo.co.il

בחזרה למעלה